Surfujesz po: Commyounique-home » Filo(b)logia » Językiem po prostu » Szybko i skutecznie: jak uczyć się języka? Część druga

Szybko i skutecznie: jak uczyć się języka? Część druga

ucz się języka szybko

Każdy chce szybko nauczyć się języka obcego. Nie istnieją cudowne metody. Nie da się nauczyć języka bezwysiłkowo, ale można sobie ten proces ułatwić! Oto kolejny artykuł z cyklu kilka złotych zasad, które pomogą Tobie skuteczniej i szybko nauczyć się dowolnego języka. (Część pierwsza artykułu znajduje się tutaj).Bez zbędnych wstępów, krótko i na temat. Zapraszam do motywującej i pełnej pomysłów lektury 🙂

1. Szybko i skutecznie: poznaj swój własny styl uczenia się

To jest najważniejsza rzecz, którą musisz wiedzieć, kiedy zaczynasz uczyć się języka. Każdy z nas uczy się inaczej, zwłaszcza, jeśli chodzi o języki. Musisz zatem dowiedzieć się, czy uczysz się najlepiej i szybko poprzez powtarzanie, przez pisanie słów, czy słuchając native speakera. Na początek dowiedz się, czy jesteś typem wizualnym, słuchowym czy kinestetycznym. Zrób sobie szybki test w Internecie lub poproś o pomoc swojego lektora. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie metody i techniki nauki są dla Ciebie najskuteczniejsze i co najważniejsze zastosuj je w praktyce. Niewątpliwie dużą zaletą jest skorzystanie z kursów indywidualnych, gdzie nauka języka będzie najlepiej dostosowana do Twoich osobistych potrzeb.

2. Szybko i skutecznie: wymowa jest bardzo ważna

Nawet, jeśli język, którego uczysz się, ma ten sam alfabet to nie znaczy, że wymowa jest zawsze taka sama. Nauka wymowy to absolutny obowiązek. Dużo słuchania i powtarzania NA GŁOS! Skup się na dźwiękach i odtwarzaj je do skutku. Nie lekceważ wymowy. Zwracaj uwagę na wymawianie poszczególnych głosek jak również obserwuj jak głoski zachowują się w wyrazach i jak wyrazy zachowują się w zdaniach. Na początku może Ci się wydawać, że brzmisz dla siebie obco, nienaturalnie, albo śmiesznie. Jednak nie zrażaj się, ponieważ musisz oswoić się z własną wymową, musisz polubić słuchać siebie mówiącego w języku obcym. Jeśli od samego początku przyłożysz się do fonetyki to zauważysz, że Twoje wypowiedzi zaczną brzmieć coraz lepiej i coraz bardziej zbliżają się do ideału. Zatem imituj język, którego uczysz się, jego głoski, rytm, akcent. Porównuj słowa, szukaj podobieństw i różnic. Poświęć czas na naukę fonetyki. Jeśli nie jesteś pewien swojej wymowy upewnij się u native’a lub zapytaj swojego lektora z pewnością pomogą Ci rozwiązać problem.

szybko naucz się języka

3. Szybko i skutecznie: gramatyka to podstawa

Jest to prawdopodobnie najważniejsza część języka oprócz słownictwa. Pamiętaj, że zdanie to nie przypadkowy ciąg ustawionych obok siebie słów, lecz ciąg słów podlegających określonym regułom gramatycznym. Jeśli nie zwracasz uwagi na gramatykę, będziesz brzmieć niezrozumiale. Obserwuj struktury, formy, porównuj je, wyciągaj wnioski, twórz własne zdania. Upewnij się, że wiesz, jak wyrazić pytania, twierdzące i przeczące wypowiedzi w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, rozkazy, korzystając z 20-30 najczęstszych czasowników regularnych i nieregularnych. Zaprzyjaźnij się z książka do gramatyki i tabelami odmian! Po pewnym czasie zauważysz, że mniej zastanawiasz się nad gramatyką i tworzysz poprawne gramatycznie zdania. I wierz mi, to wspaniały moment!

4. Szybko i skutecznie: porcja słówek codziennie.

To duże wyzwanie, ale jeśli jesteś niecierpliwy i chcesz szybko nauczyć się języka jest ono idealne dla Ciebie. Przyswajając 20-30 słówek dziennie zapamiętasz około 80% języka w 90 dni. Startuj od słów najczęściej używanych w danym języku. Zapamiętywanie to połowa sukcesu i istnieje wiele różnych sposobów, aby szybko i trwale zapamiętać, np. zapisuj słówka i wyrażenia, układaj z nimi różne zdania w różnych kontekstach. Pamiętaj również, by powtarzać słówka i zwroty, których już się nauczyłeś. Jeśli nie będziesz ćwiczyć to zapomnisz. Pamiętaj, wiedza ma przyrastać a nie być zastępowana jedna drugą! Wiadomo, że jeśli nie używa się czegoś przez dłuższy czas, to istnieje ryzyko, że się zapomni. Odświeżaj sobie pamięć, wracaj nawet do najprostszych rzeczy, by jeszcze lepiej je utrwalić. BĄDŹ SYSTEMATYCZNY! Jeśli uczysz się sam/a poświęć codziennie 2-3 godziny na naukę języka. Nauka języka wymaga samodyscypliny i systematyczności. Zaprzyjaźnij się z dobrym słownikiem. Możesz również zapisać się na kurs językowy, dzięki któremu nabierzesz więcej pewności siebie, dowiesz się, co i jak ćwiczyć w domu no i zaoszczędzisz sporo czasu.

5. Szybko i skutecznie: Alfabet musisz znać

Ćwicz zwłaszcza wtedy, jeśli uczysz się języka, który działa na innym systemie alfabetycznym. Musisz wiedzieć jak wyglądają litery, jak się je wymawia i zapisuje. Powtarzaj sobie od czasu do czasu literowanie, pamiętając, że są sytuacje, kiedy się ono bardzo przydaje, np. kiedy przez telefon rezerwujesz hotel lub bilet na swoje nazwisko, umawiasz się na spotkanie. Przyporządkuj każdej literze alfabetu i głosce konkretny obraz, który znasz i który pozwoli Ci szybciej i trwałej pamiętać. Literuj, proś o literowanie i baw się słowami.

6. Szybko i skutecznie: słuchanie jest nieodzowne

Słuchanie języka, czy to z filmów lub programów telewizyjnych, poprzez kursy językowe audio lub muzykę pomoże Ci zapamiętać słowa, których uczysz się. Słuchaj wielokrotnie, aż nabierzesz pewności, że zrozumiałeś przekaz. Z czasem tych odsłuchów będziesz potrzebować mniej. Niemniej jednak samo słuchanie nie pomoże. Musisz powtarzać słowa, wyrażenia, zdania i wymawiać je samodzielnie. W razie problemów zawsze możesz skontaktować się z native speakerem lub ze swoim lektorem, by zweryfikował wymowę.

Jeśli uczysz się kinestetycznie, załóż słuchawki, włącz nagranie i wyjdź na zewnątrz. Słuchaj, słuchaj, słuchaj. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj. Możesz wykorzystać dosłownie każdą chwilę (spacer z psem, zmywanie, zamiatanie, prace ogrodowe, podlewanie kwiatów, jazdę rowerem, bieganie, ćwiczenia na siłowni, cokolwiek). Oglądaj programy, teleturnieje, filmy, mecze nawet opery mydlane w języku, którego uczysz się, słuchaj muzyki, znajdź rozmówców w innych krajach i słuchaj ich, rozmawiaj z nimi. Pamiętaj, że im bardziej „zanurzysz się” w język tym szybszy efekt uzyskasz.

7. Szybko i skutecznie: czytaj ile się da

Zacznij od prostych informacji czy książek. Czytaj etykiety, instrukcje obsługi, itp. Zmierz się z czytaniem bez słownika i składaj język niczym puzzle, domyślaj się znaczenia, obserwuj, analizuj a następnie weryfikuj. Książki dla dzieci są świetną pomocą w tym zakresie, ponieważ uczą dzieci jak czytać i rozumieć ich własny język. Czytaj książki, które znasz w języku ojczystym. Czytaj streszczenia i wersje uproszczone książek, gazety i strony internetowe. Nowe słowa zaznaczaj i kopiuj do notesu, zapisuj ich definicje, wracaj do nich i powtarzaj je. To pozwoli Ci zanurzyć się w języku i zacząć myśleć w języku, którego uczysz się. Możesz używać słownika obrazkowego, jeśli jesteś wzrokowcem. Jeśli znasz już inny język obcy twórz system porównań, oparty na podobieństwach i różnicach. Twórz synonimy, antonimy, rymuj, pokazuj, odtwarzaj scenki. Jeśli jesteś kinesteykiem, ucz się w czasie wykonywania codziennych czynności opisując je w myślach lub na głos w języku obcym. Zainwestuj w porządny słownik najlepiej jednojęzyczny, definicja/opis słowa  podane są w języku, którego uczysz się. Jeśli te pomysły Ci nie wystarczają porozmawiaj ze swoim lektorem, na pewno Ci coś podpowie.

8. Szybko i skutecznie: rozmawiaj z native’ami

Znajdź w Internecie fora językowe, korzystaj z komunikatorów, mediów społecznościowych, by ćwiczyć z rodzimymi użytkownikami języka, którego uczysz się. Szukaj okazji do rozmawiania w języku, którego uczysz się. Jeśli jesteś debiutantem, nie masz dość pewności siebie lub boisz się, wybór szkoły językowej będzie dobrym miejscem by rozpocząć.

Ucz się również prostych idiomów, popularnych wyrażeń, zwrotów potocznych, bądź naturalny. Nie bój się robić błędów i eksperymentuj. Nauka potrzebuje trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz wystarczająco ćwiczyć mówienia, nigdy nie będziesz mówić płynnie. Odwagi!

9. Szybko i skutecznie: bądź aktywny językowo

Nie obawiaj się używać języka publicznie, w kontaktach z innymi. To pomoże Ci jeszcze szybciej dojść do mistrzostwa. Proś innych, by Cię poprawiali, jeśli trzeba, przyjmij krytykę jako naukę, nie ma ludzi nieomylnych. Testuj swoją wiedzę w każdej nadarzającej się okazji. Ja na przykład używam nowych zwrotów czy słów w rozmowie z przyjaciółmi native’ami i czekam na ich reakcję 🙂 bądź proszę o komentarz. Dzięki temu wiem, w jakich kontekstach, czy sytuacjach mogę dane słowo czy zwrot używać. Po prostu często eksperymentuję, czasem jest śmiesznie, czasem niezręcznie, ale zawsze edukacyjnie!

10. Szybko i skutecznie: garść pomysłów na dobry start

 Oglądaj, czytaj, słuchaj i rozmawiaj o tym, co lubisz w języku, którego uczysz się. Lubisz  piłkę nożną? Oglądaj mecze w języku obcym. Lubisz gotować? Czytaj strony o kulinariach w języku obcym, analizuj przepisy, rób je! Kochasz rap? Słuchaj go w nowym języku. Lubisz gry? Zmień język w menu! Zmień w telefonie język obsługi. (no chyba, że zaczynasz dopiero uczyć się arabskiego albo japońskiego, to może być ciężko!) To, co lubisz doda pozytywnego zabarwienia nauce języka. Bądź dociekliwy, analityczny. Obserwuj, ucz się, zapamiętuj i doświadczaj na żywo. Jeśli masz jakieś własne pomysły na udoskonalenie nauki języka obcego lub borykasz się z jakimś problemem podziel się nimi z innymi, napisz komentarz pod artykułem.

 Przeczytaj także część pierwszą artykułu http://commyounique.pl/2013/12/09/jak-szybko-nauczyc-sie-jezyka-obcego/

bon courage        good luck       удача            viel Glück        buona fortuna             buena suerte

Dodaj komentarz