Surfujesz po: Commyounique-home » Filo(b)logia » Językiem po prostu » Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

szybko nauczyć się języka

Zabierając się z naukę języka na pewno często zastanawiałeś się jak zrobić to szybko, łatwo i skutecznie. Jest wiele poradników na ten temat zarówno w postaci książek, jaki i nagrań video. Wybór jest duży, tylko komu wierzyć?

Jedni mówią, że do nauki języków potrzebny jest talent, inni natomiast twierdzą, że wyjazd za granicę jest najlepszą metodą. Kolejni powiedzą Ci, że z wiekiem nauka przychodzi trudniej. Porzuć te wszystkie mity, bo nigdy nie nauczysz się języka.

5 zasad by szybko nauczyć się języka obcego

Znalazłam całkiem niedawno na Youtube ciekawy materiał na temat tego jak szybko nauczyć się języka obcego. W dokumencie wystąpił Chris Lonsdale. Miał niedługi wykład w ramach projektu TedTalks zorganizowanego w Lindnan University w Hongkongu.  Jego wykład zatytułowany „Jak nauczyć się jakiegokolwiek języka w sześć miesięcy” daje pogląd na proces uczenia się. Ci, którzy znają angielski mogą obejrzeć cały wykład tutaj: Natomiast dla tych, którzy jeszcze zwlekają z nauką języka angielskiego (lub jakiegokolwiek innego, np. francuskiego) przedstawiam w skrócie 5 zasad i 7 działań wg Lonsdale’a, dzięki którym można szybko nauczyć się języka obcego. Do jego wykładu dorzuciłam również własne przemyślenia.

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Zasada nr 1 Skup się na zawartości języka, która jest dla Ciebie istotna

Uwaga, sens, ważność, pamięć i zachodzące między tymi elementami zależności są kluczowe dla procesu nauki. Aby lepiej zrozumieć tą zasadę, Chris proponuje wyobrazić sobie wyprawę do lasu. Na jakimś drzewie widzisz obdrapaną korę. Może zwrócisz na to uwagę, może nie. Kilkadziesiąt metrów dalej natykasz się na ślady, najwyraźniej dużego zwierzęcia. Normalnie powinieneś je zauważyć. Jeśli jednak nie zwróciłeś na nie uwagi, zignorowałeś je, to idziesz dalej, ale opus! niestety  za jakieś kilkadziesiąt kolejnych metrów natykasz się na wielkiego, rozdrażnionego niedźwiedzia. Teraz już na pewno go zauważasz! Zatem ślady na drzewie oznaczały niedźwiedzia. Teraz dobrze to zapamiętasz. Możesz w ten sposób szybko nauczyć się pewnej zasady. Wniosek jest prosty: informacja, która pomaga przeżyć ma znaczenie i pozostaje w pamięci. Informacja, która pomaga osiągnąć osobisty cel ma znaczenie i pozostaje w pamięci. Informacja, która ratuje Ci tyłek ma znaczenie.

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Zasada nr 2 -Używaj swojego nowego języka jako narzędzia komunikacji od zaraz.

Od pierwszego dnia nauki posługuj się nowym językiem, używaj go nawet w najprostszy sposób, ale działaj, praktykuj tak jak robią to dzieci, kiedy uczą się języka ojczystego. Bądź dociekliwy, ciekawski a przede wszystkim bądź praktykiem! Zobaczysz jak szybko nauczysz się płynności i przezwyciężysz strach przed mówieniem.

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Zasada nr 3 –Kiedy najpierw zrozumiesz wiadomość zaczniesz podświadomie przyswajać język

To jest fakt, jaki potwierdzają badania lingwistyczne prowadzone na przestrzeni lat między innymi przez Stephen’a Krashen’a. Nauka języka oparta na podejściu związanym  ze zrozumieniem jak się okazało ma nawet nieco lepsze efekty niż nauka oparta na przyswajaniu gramatyki. Jeśli chcesz szybko nauczyć się języka obcego, skup się na zrozumieniu. Zrozumienie przekazu ma kluczowe znaczenie. Jednak z doświadczenia wiem, że opanowanie gramatyki jest niezbędne i nie jest moim zdanie możliwe poprawne mówienie oraz zdobycie swobody języka bez poznania reguł gramatycznych. Sama imitacja rozmówcy nie wystarczy. Zatem skup się, zrozum przekaz, ale również poznaj zasady gramatyczne a język zaczniesz przyswajać bardzo szybko.

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Zasada nr 4 -Nauka języka to fizjologiczny trening

Nauka języka to nie gromadzenie wiedzy jak twierdzi Lonsdale, to trening fizjologiczny. Aby zrozumieć nowy język musisz zaznajomić się z systemem dźwięków, głosek tego języka, który jest dla Ciebie nowy, którego jeszcze nie rozpoznajesz. Musisz się z nim oswoić. Mówienie angażuje mięśnie. Obserwuj mówiących w danym języku, imituj. Twoje głoski muszą być produkowane w taki sposób, aby były zrozumiałe dla rozmówcy. Musisz tak zarządzać mięśniami twarzy, by produkować głoski rozpoznawalne dla Twojego rozmówcy. Ćwicz przed lustrem. Kiedy boli Cię twarz, oznacza to, że robisz to właściwie. To mniej więcej tak, jak wówczas, gdy bolą Cię mięśnie po treningu, kiedy dopiero zaczynasz ćwiczyć. Ćwicz a zobaczysz jak szybko twoja twarz nauczy się odpowiedniej mimiki.

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Zasada nr 5 – Stan psycho-fizyczny jest ważny

Kiedy jesteś smutny, zły, zmartwiony, zdenerwowany, nie nauczysz się szybko, może nawet wcale się nie nauczysz. Kiedy jesteś zadowolony, szczęśliwy, zrelaksowany Twój mózg jest zdrowy i nauczysz się naprawdę szybko języka obcego. Co jest również bardzo ważne, musisz być bardzo tolerancyjny dla swoich błędów, niejasności. Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy chcą za wszelka cenę zrozumieć w 100% absolutnie każde usłyszane słowo, będziesz mocno zdenerwowany, ponieważ nie jesteś doskonały. Odpuść perfekcjonizm, ale bądź skoncentrowany a zobaczysz, że można szybko nauczyć się języka obcego.

szybko nauczyć się języka

Oprócz powyższych zasad Lonsdale zaleca 7 działań, które pomogą Tobie szybko nauczyć się języka obcego. Oto one w skrócie.

Działanie nr 1 – Dużo słuchaj

Wsłuchuj się w rytm, akcent, szybkość. Nieważne czy rozumiesz, czy nie. Po prostu wsłuchaj się w język. Wejdź w kontekst. Lonsdale nazywa tą akcję brain soaking- coś w rodzaju naszego prania mózgu, czy też zanurzenia mózgu.

Działanie nr 2 – Skup się najpierw na uchwyceniu znaczenia

Zanim zaczniesz koncentrować się na znaczeniu słowa zapoznaj się z wszystkim wokół. Poznaj kontekst, rozpoznaj gesty. Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić to skojarzyć słowo z kontekstem, mową ciała, mimiką. Pomyśl, dedukuj, baw się. Z mowy ciała dowiesz się dużo, stanowi ona największy procent procesu komunikacji. Jeśli znasz już inne języki możesz bazować na nich, szukać podobieństw. Dla przykładu angielski i francuski pokrywają się aż w 33%!!!

Dzialanie nr 3 – Zacznij mieszać

Czy wiesz, że kiedy znasz 10 czasowników, 10 rzeczowników i 10 przymiotników możesz powiedzieć aż1000 zdań?! Język to kreatywny proces. Pomyśl jak uczą się dzieci, kiedy ze słów układają zdania. Bądź kreatywny, baw się słowami, nie musisz być idealny.

Działanie nr 4 – skup się na rdzeniu

Każdy język ma swój rdzeń. Na przykład w języku angielskim wystarczy opanować 1000 słów, byś mógł komunikować się w tym języku w 85%. Kiedy opanujesz 3000 słów uzyskasz poziom komunikatywności w codziennej rozmowie rzędu 98%! Startuj od zaraz używając podręcznych „narzędzi”. Tymi narzędziami są zdania typu:  „Co to jest?”, „Jak to się mówi…?”, „Jak to się nazywa?”, „Nie rozumiem”, „Proszę powtórzyć” itd. Zadawaj pytania, które są dla Ciebie znaczące i są kluczowe dla realizacji Twojego celu. Po tygodniu startuj z prostymi słowami i zdaniami: , ja, wy, my, weź, podaj, proszę, dobrze, ładny, chodź, idź,  itd.  po czterech tygodniach lub szybciej poznaj łączniki logiczne: ale, pomimo, bo, i, więc, że , itd. w ten sposób zaczniesz po prostu mówić i szybko nauczysz się języka obcego.

Działanie nr 5 – zaakceptuj język rodzica

Kiedy się przyjrzysz jak rozmawiają dzieci z rodzicami, zaobserwujesz proces nauki języka. Dziecko mówi prostymi słowami, używa różnych kombinacji, czasem dziwnych, wymawia niepoprawnie, przekręca słowa. Być może nikt prócz rodziców go nie rozumie. Rodzic mówi do dziecka prostym, poprawnym językiem w taki sposób, by ono zrozumiało. Miej zaufanie do rozmówców tak jak dziecko do swoich rodziców. Nie zniechęcaj się. Oni zrobią wszystko, by Cię zrozumieć. Będą komunikować się z Tobą najprostszymi strukturami i słowami.  Jeśli zrobisz błąd zauważysz to widząc ich reakcję, zaakceptuj to. Bądź dociekliwy, skoryguj swój błąd, zapamiętaj i działaj dalej. Jeśli powiesz dobrze, również to zauważysz. Obserwuj rozmówcę. Tak wygląda proces uczenia się.

Działanie 6 – imituj twarz rozmówcy

Obserwując twarz rozmówcy dowiadujesz się jak układają się mięśnie podczas wymawiania głosek, słów, zdań. Twój podświadomy umysł będzie uczył się reguł.

Działanie 7 – połącz słowa bezpośrednio z obrazami mentalnymi

Co to oznacza? Sporo ludzi, kiedy chce szybko nauczyć się języka obcego po prostu „wkuwa słówka”, powtarza je, stara się zapamiętać. Działanie siódme polega na przyporządkowaniu słówka do jego obrazu, jaki masz w głowie, np. kojarząc słowo „fire” z obrazem płomieni, ognia, możesz poczuć dym, ciepło itd. Te obrazy już istnieją w Twojej głowie, zrób z nich użytek. Skojarz nowe brzmienie z tym właśnie konkretnym obrazem, zapamiętaj pisownię w połączeniu z tym konkretnym obrazem. Stwórz swoją własną, wewnętrzną reprezentację słowa. Twój podświadomy umysł szybko je przyswoi.

Zauważ, że jest tylko 5 prostych zasad i 7 nieskomplikowanych działań prowadzących Cię do sukcesu. Zauważ, jak niewiele wysiłku trzeba włożyć w to, by szybko nauczyć się języka obcego na poziomie komunikatywnym.

Na koniec chciałabym dorzucić jeszcze własną konkluzję opartą na moim własnym doświadczeniu z nauką języków. Od wielu, wielu lat moją główną zasadą jest przede wszystkim posiadanie wewnętrznej motywacji. Zachęcam Cię więc, znajdź własną motywację, naucz się języków chociażby po to, by wyjść poza polską, narzekającą mentalność, poszerzyć swoje horyzonty. Jjest tyle ciekawych rzeczy, idei, pomysłów na całym świecie, które można wykorzystać dla siebie! Przestań ograniczać się! (Więcej na ten temat tutaj).

Napisałam ten artykuł na podstawie wykładu w języku angielskim, mimo, że mój angielski nie jest doskonały. Moim pierwszym językiem jest francuski, drugim angielski, w planach mam odświeżenie sobie języka rosyjskiego, który brzmi dla mnie pięknie. Moja motywacja? Po prostu nie mam ochoty słuchać i oglądać bzdur na polskim youtube. Mam swoją wewnętrzną motywację, by zagłębiać się w inne języki, kultury. Chcę poszerzać swoje horyzonty i umiejętności, chcę czerpać z bogactwa tego świata. Tego i Tobie serdecznie życzę.

 

Tank you, Chris and thank YOU for your attention!

See you ! A bientôt! пока!

 

Aga

Commyounique

Dodaj komentarz