Surfujesz po: Commyounique-home » Filo(b)logia » Językiem kultury frankofońskiej » Beaujolais nouveau: wino, kaszanka i jesienna rozpusta

Beaujolais nouveau: wino, kaszanka i jesienna rozpusta

Beaujolais nouveau

Beaujolais nouveau- narodziny tradycji

Jest średniowiecze, pomiędzy rokiem 1342 a 1404. Ilość spożywanego wina przewyższa znacząco jego jakość. Szczep gamay bije na głowę pinot noir. Prawdziwa wojna, w której wydajność pokonuje jakość. Jednakże Filip II Śmiały (Philippe II de Bourgogne, Philippe le Hardi), książę Burgundii (Bourgogne) zachwycony smakiem i aromatem win produkowanych na bazie szczepu gamay postanawia zastrzec sobie i kontrolować jego dostawy na własny stół. Ogłasza zatem, że gamay to szczep podły i bezprawny i pod tym pretekstem każe wyciąć wszystkie winorośle aż po Macon, ograniczając ich uprawę jedynie do rejonu Beaujolais. Niecne sztuczki. Niemniej jednak już w tamtych czasach wiedziano, że rodzaj gleby ma wpływ na jakość gron i wina.

Beaujolais nouveau –  winny szczep gamay noir

Gamay noir (Gamay czarny) jest czerwonym 🙂 szczepem winnym pochodzącym z Francji i jednym z popularniejszych szczepów w tym kraju. Uprawia się go głównie w północnej części doliny Rodanu i w południowej części Burgundii, ale jest również uprawiany poza granicami Francji na przykład w Szwajcarii, we Włoszech, w Bułgarii, w Wielkiej Brytanii. Cechą charakterystyczną większości win produkowanych z gamay noir w procesie maceracji węglowej jest to, że powinny być konsumowane jako młode. Szczep gamay noir przyciągnął uwagę całego świata. Pomimo, że nie jest to typowe czerwone wino i jest dość charakterystyczne w smaku, ma swoich wiernych fanów.

Beaujolais nouveau

Beaujolais nouveau – vin primeur (młode wino)

Beaujolais nouveau przeszło długa drogę. Obecnie jest to młode wino produkowane w winicach Beaujolais z zastrzeżoną apelacją (appellations d’origine contrôlée beaujolais et beaujolais-villages). Warto zwrócić uwagę na inskrypcję AOC na etykietach win francuskich, gdyż jest ona gwarantem zarówno jakości jak i pochodzenia produktu. Wino beaujolais nouveau jest wprowadzane do sprzedaży zaraz po zakończeniu procesu winifikacji. Sprzedawane jest obecnie na całym świecie i pojawia się w sklepach w trzeci czwartek listopada. Nie zawsze jednak ta reguła obowiązywała. Najpierw początek sprzedaży beaujolais nouveau miał miejsce zgodnie z zasadą, że wina AOC mogą pojawiać się w sprzedaży nie wcześniej jak 15 grudnia. Zasada ta obowiązywała do 1967 roku, kiedy to data pierwszej sprzedaży beaujolais nouveau została zmieniona na 15 listopada. Jednak w związku z tym, że wejście wina do sprzedaży przypadało blisko 11 listopada (święto narodowe) lub też czasem w weekend, datę tą zmieniono w 1985 i od tej pory ustanowiona jest na trzeci czwartek listopada.

Beaujolais nouveau – swojskie klimaty ?

Zwolennicy beaujolais nouveau cenią je ze względu na smakowo-zapachowe walory owocowo-korzenne szczepu gamay (czarna porzeczka, malina, jabłko, gruszka, pieprz, piwonia). Sam szczep gamay bardzo dobrze komponuje się z wędlinami i serami. Można  go również serwować jako aperitif lub na deser. Jest również bardzo popularny w Japonii, ze względu na łatwość komponowania się z potrawami egzotycznymi bardzo trudnymi do pogodzenia z winem. Beaujolais nouveau ma szatę żywoczerwoną, przejrzystą i błyszczącą, rubinową z fioletowymi rozbłyskami, nos (czyli aromat) owocowy z nutą dojrzałego banana, karmelu, w smaku jest lekkie, delikatnie cierpkie i owocowe. Świetnie komponuje się z wyrobami wieprzowymi takimi jak kiełbasa, słonina, flaki, kaszanka, serdelki. Czyli swojskie klimaty :).

Beaujolais nouveau – wielka feta

Corocznie, z okazji pojawienia się beaujolais nouveau w sprzedaży, w całej Francji (i nie tylko) organizowane są parady, zabawy, pokazy, konkursy, koncerty no i oczywiście degustacje wina. Imprezy towarzyszące pojawieniu się beaujolais nouveau często organizowane przez władze miasta. Mieszkańcy bawią się i degustują młode wino aż po blady świt.  Na stołach restauracji pojawiają się karteczki z napisem „Beaujolais nouveau est arrive!” czyli nadeszło beaujolais nouveau- to tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś może o tym zapomniał :). Pamiętaj zatem – trzeci czwartek listopada :). Poniżej przyjemny spacer po stole francuskim (nie musisz znać francuskiego, by pociekła Tobie ślinka). Ehhh jakie to wszystko smakowite

Beaujolais nouveau a consommer avec moderation bien sur!

 

Dodaj komentarz